Patates Hakkında

Patates Hakkında

PATATES HAKKINDA BİLMEDİKLERİNİZ…

Patatesi ilk kültive eden Peru’nun İnka yerlileri olmuştur, tam 4000 yıl önce.

Patates adı Amerika yerlileri tarafından ‘’Batata’’ isminden gelmedir.

Avrupa' ya İspanyol gemiciler tarafından 16.yüzyılda gelmiştir.

1845 ve 1846 yıllarında bir patates ülkesi olan İrlanda' da mahsulun bir mantar hastalığı nedeni ile yok olması 2 milyon kişinin göçüne sebep olmuştur.

Parmak Patates Amerika' da ilk kez Thomas Jefferson tarafından Beyaz Sarayda tanıtılmıştır. Bugün Amerika' da tüketimi 4 milyon tona ulaşmıştır.

Dünya toplam patates üretimi 320 Milyon tondur. Donuk Patates ürünleri üretimi Dünya' da Donuk Sebze ve Meyve üretiminin iki katından daha fazladır. Bu gösterge patatesin ne kadar sevilerek tüketildiğinin kanıtıdır.

Patatesin %20 Kuru Madde %80 sudur.

Patates 125 ülkede yetiştirilmektedir.

1974 Yılında Eric Jenkins adlı İngiliz tek bir bitkiden 170 kg Patates yetiştirmiştir. Bu Rekor henüz kırılmış değildir.

Guiness rekorlar kitabına geçen yetiştirilmiş en büyük patates 1795 yıllında İngiltere' de yetiştirilen 9 kg 200 gr ağırlığındaki yumrudur.

Patates Ekim 1995 yıllında uzayda yetiştirilen ilk sebze unvanına sahiptir.

Patatesin gerçekte bir diet bitkisi olduğunu biliyormusunuz? Bir orta boy patates sadece 100 Kaloridir.

Patates' de portakaldan daha fazla Vitamin ''C'' vardır.

Patates' de Muzdan daha fazla Potasyum vardır.

Patates' de Elmadan daha fazla Lif vardır.

Patates Amerika’ da süt ürünlerinden sonra en çok tüketilen gıdadır.

İLK PATATES KIZARTMASI VE FRENCH FRIES DEYİMİ NERDEN GELİYOR ?

Belçikalı gazeteci Jo Gérard’ın 1985 yılındaki iddiasına göre; ilk patates kızartması 1680 yılında Bugünkü Belçika’ da Dinant ve Liege arasındaki Meuse vadisinde yaşayan Yoksul Namur halkı tarafından küçük balıkların tavada kızartılması alışkanlığından doğmuştur.

Nehirin donması ile balık tutmanın imkansız hale geldiği dönemlerde halkın patatesleri küçük balık şeklinde doğrayarak kızartmaya başlaması ilk patates kızartmasının Belçika' da başladığı iddiasını kuvvetlendirmektedir.

Uluslararasında patates kızartmasına Fransız kızartması anlamına gelen ''French Fries'' deyimi ise Birinci Dünya savaşında Belçika' ya gelen Amerikan Askerlerinin sık sık Belçika Patates Kızartması yedikleri ve çok sevdikleri bu kızartmaya Belçika ordusunun resmi dilinin Fransızca olması nedeni ile Fransız kızartması anlamına gelen ''French Fries'' demelerinden geldiği ileri sürülmektedir.

DONDURULMUŞ PARMAK PATATES GÜNÜMÜZE NERDEN VE NASIL GELDİ ?

Parmak Patatesin Dondurulmuş ilk formunu 1940 yılında başarı ile ticari üretim boyutlarına taşıyan ilk firma Amerika’ da J.R Simplot firması olmuştur. Takiben 1967 yılında Mc Donalds’ ın kurucusu Ray Kroc Simplot firması ile kontrat imzalayarak zincirinde taze patates den üretilen kızartmanın  yerini Endüstriyel Donuk Patates  tedariğine bırakmıştır.

Hali hazırda Amerika Birleşik Devletlerindeki Toplam Patates mahsülünün %30‘ u Dondurulmuş Parmak Patates üretiminde işlenmiş ve %90 Hızlı Gıda Zincirlerinde %10 ise Parakende pazarda tüketilmiştir. Bu oran günümüzde %80' lere ulaşmıştır. Tahminlere göre İngiltere de  hanelerin %80’ i patatesi donuk olarak
tüketmektedir.
Seyitoğulları Tohumculuk | Patates Tohumu | Sertifikalı Patates Tohumu |
2015 © Tüm hakları saklıdır.


Bizi Takip Edin!

Facebook Twitter

İletişim Bilgileri


Adres: Gülşehir Yolu 7.Km Merkez/NEVŞEHİR

Telefon: 0384 212 50 61

Gsm: 0533 747 49 58 - 0532 517 92 89 

E-posta: info@seyitogullari.com.tr