Fizyolojik Kusurlar

Fizyolojik Kusurlar

AÇIK LENTİSELLER

Genel

Patatesler çok nemli bir toprakta yada yaş koşullarda uzun süre kaldığında, yumru kabuğu üzerinde küçük beyaz siğiller gelişir. Lentiseller patatesin kabuktaki küçük organlardır, bunlar yumrunun yüzeyinde küçük gözenekler olup nefes alma sürecinde fonksiyonları vardır. Özel bir meristemle oluşan gevşek denebilecek dokusu onarılmamış hücreler tarafından dış dünya ile ayrılmışlardır. Yumrunun olgunlaşma sürecinde bu hücrelerin doku onarımı tamamlanmış olur.

 

Belirtiler

Çok nemli topraklarda, bu “gevşek hücre dokuları”ndan çok miktarda oluşur, bunlar da yumru üzerinde küçük kabarık siğiller olarak gözle görülebilir hale gelirler (Fotoğraf 1 ve 2). Lentiseller o halde genişçe açılmışlardır. Eğer yumru sonradan kurursa bu küçük siğiller de kurur ve kırışır/pörsür (Fotoğraf 3). İyice olgunlaşan yumrularda, açılmış lentiseller daha az sıklıkta bulunur.

Büyümüş lentisellerin belirgin bir zararı yoktur; ancak açık konumda lentiseller Fusarium spp., Phoma spp, ve Pyhtium spp. gibi mantarlara ve bakteriyel yumuşak çürümeye sebep olan bakterilere (Erwinia spp.) kolay giriş imkanı sunar. Bunlar işte bu yüzden bakteriyel yumuşak çürüğü ve yumru çürümelerinin diğer çeşitlerine bir belirti teşkil eder, özellikle de önceki ıslak ve oksijen eksikliği olan koşullardan dolayı bakteriyel yumuşak çürüklük, akan/sızan ve pembe çürümeye döner.

 

Öneriler ve Kontrol

Gereğinden fazla sulama yapmayın, iyi bir toprak işleme ve efektif bir drenajla tarlada oluşabilecek su birikintilerini önleyin. Pulluk Tabanını kırınız.
Seyitoğulları Tohumculuk | Patates Tohumu | Sertifikalı Patates Tohumu |
2015 © Tüm hakları saklıdır.


Bizi Takip Edin!

Facebook Twitter

İletişim Bilgileri


Adres: Gülşehir Yolu 7.Km Merkez/NEVŞEHİR

Telefon: 0384 212 50 61

Gsm: 0533 747 49 58 - 0532 517 92 89 

E-posta: info@seyitogullari.com.tr